Čínska monáda

12. června 2008 v 22:41 | http://www.zahady.mysteria.cz/podvedomi.php |  Jin a Jang
Čínská monáda
Síla odstředivá s ženským principem - Jin Jang - síla dostředivá s mužským principem
K nejstarším písemnostem lidstva se jistě řadí Kniha proměn (Yjing). V čínském dávnověku vzniklo učení o protikladných principech jin a jang. Původním účelem znaků Knihy proměn bylo zkoumání osudu. Svět je podle Knihy proměn jednotným celkem, jehož jedna část je skrytá, nadsmyslná, druhá zjevná, přístupná našim smyslům a našemu myšlení. Jestliže se vědomě nebo nevědomě proviňujeme proti tomuto pořádku, pak nám naše činy působí škodu. Čím více se blížíme tomu, co je skryto, tím spíše najdeme správnou cestu. Projevy dvou sil, které se všude vyskytují v nejrůznějších podobách a jsou nositeli všech protikladů (nebe a země, světlo a tma, výška a hloubka, muž a žena) jsou jang a jin, tvůrčí a přijímající principy, aktivita a pasivita.
Dovolte mi citovat tento příběh: V Číně měl jeden nosič vody dvě velké hliněné nádoby. Visely na obou koncích klacku, který nosil na krku. V jedné byla prasklina, naproti tomu ta druhá byla dokonalá a vždy nesla plnou míru vody. Na konci dlouhé cesty, která trvala od potoku až k domu, měla prasklá nádoba vodu už jen do polovičky. Dva celé roky to takto šlo, nosič vody nosil do domu každý den jen jednu a půl nádoby vody. Samozřejmě dokonalá nádoba byla pyšná na svůj výkon, vždyť přinesla pokaždé všechnu vodu. Ale chudák prasklá nádoba se styděla za svoji nedokonalost a cítila se uboze, protože je schopná jen polovičního výkonu. Po dvou letech soužení oslovila nosiče u potoka: "Stydím se, protože voda teče po celou cestu domů." A nosič jí odpověděl: "Všimla jsi si, že kytky rostou jen na tvojí straně chodníku a ne na straně druhé? To proto, že jsem vždy věděl o tvém nedostatku a na tuto stranu cesty jsem rozséval semena květin. To ty jsi je každý den zalévala, když jsme se vraceli domů. Dva roky sbírám tyto krásné květiny, abych si ozdobil svůj stůl. Kdybys nebyla taková, jaká jsi, tak by tato krása nemohla rozzářit můj domov."
Všichni máme své osobité chyby. Všichni jsme prasklé hliněné nádoby. Ale tyto praskliny a chyby, které jsou v každém z nás, dělají náš život tak velmi zajímavým a vzácným. Jen každého musíme přijmout takového, jaký je a uvidět v něm to dobré. Přeji krásný den všem svým prasklým hliněným nádobám - přátelům.
Několik důležitých bodů k dosažení vašich cílů
Odmítněte žít neúspěšný život, nehledejte věci příliš daleko a štěstí někde jinde a na jiném místě, vše už ve vás dávno dřímá a jen čeká na své probuzení.
Nečekejte na mimořádné příležitosti, utvořte si je sami, chopte se úplně obyčejných věcí a učiňte je velkými!
Nezapomeňte, že vše, co pociťujete, jsou jenom stavy vaší mysli.
Nevzdávejte se, když je vám momentálně hůře, neboť to je stav, kdy se vítr obrací na opačnou stranu, tak jako se střídá příliv a odliv.
Moudře využívejte čas, který je vám dán.
Mnohokrát se setkáte se závistí, žárlivostí, pomluvami. Nenechte se jimi ovlivnit, chce to vyrovnané myšlení, víru a vůli, abyste se udrželi na vrcholu.
Směřujte své myšlení výše než jiní. Povstaňte a vyjděte z davu!
Síla mysli je obrovská, nekonečná, tak jako vesmír. S tak neomezenými možnostmi se rozhodněte využívat svůj mozek celou svou kapacitou.
Budoucnost si tvoříme přítomností tím, na co myslíme a o čem přemýšlíme. Dávejte si na to pozor!
Nedávejte si mnoho cílů najednou! Výsledkem bude neúspěch ve všech směrech.
Pozorujte svět jinýma očima, takovýma, které vidí to, co je mnoha ostatním skryto (např. nová pavoučí síť …), objevujte stále něco nového a nesklouzněte do stereotypu a automatizace!
Pomalu postupujte nahoru, buďte vytrvalí a nepřestávejte v úsilí! Víte, co vám prospívá nejvíce? Když se stále vracíte ke svému cíli znovu a znovu, i když nemáte vždy chuť!
Chcete-li zdokonalit své tělo, musíte bedlivě strážit svou mysl!
V zármutku nechť je vaše duše povznesena myšlenkou na to, že kdyby nebyly žádné stíny, nebyl by ani sluneční svit!
Je dobré mít peníze, majetek a věci, ale občas se ujistěte, zda neztrácíte věci, které si za peníze koupit nemůžete!
Pomozte ostatním, když budou v nouzi a o vaši pomoc budou stát!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama